Συνεχίζονται σε πανελλαδική κλίμακα οι εξορμήσεις από τις Κινητές Ομάδες Υγείας (ΚΟΜΥ) του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) με διενέργεια δωρεάν rapid test για όλους τους πολίτες.

Η έκδοση ψηφιακής βεβαίωσης αποτελέσματος για τους διαγνωστικούς ελέγχους COVID-19 πραγματοποιείται από το gov.gr, στην υπηρεσία «Βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου κορωνοϊού COVID-19». Η σύνδεση με τη συγκεκριμένη υπηρεσία απαιτεί τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασης στο taxisnet.

Για τους μη εμβολιασμένους πολίτες η ψηφιακή βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος από το gov.gr είναι διαθέσιμη μόνον εφόσον ο έλεγχος έχει πραγματοποιηθεί σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο.

  1. Δ. Ελευσίνας, Πολιτιστικό Κέντρο Κίμωνος και Παγκάλου, (απέναντι από την Εκκλησία Αγίου Γεωργίου), 11:00-17:00
  2. Δ. Διονύσου, Πεντζερίδου 3, πολιτιστικό κέντρο του Αγίου Στεφάνου, 09:30-15:00
  3. Δ. Αμαρουσίου, Κεντρικό ΚΑΠΗ Αμαρουσίου, Περικλέους 22, 09:30-15:00
  4. Δ. Πειραιά, Β΄1 ΚΑΠΗ, Βασιλ. Γεωργίου Β’ 12, 09:30-15:00
  5. Δ. Αλίμου, Κανάρη 1, παραπλεύρως Δημοτολογίου Αλίμου, 12:00-18:00
  6. Δ. Γλυφάδας, Παλιό Δημαρχείο Γλυφάδας, απέναντι από την Εκκλησία Αγίου Κωνσταντίνου, Βασιλέως Κων/νου, 09:30-15:00
  7. Δ. Περιστερίου, Δημαρχείο, 11:00-18:00
  8. Δ. Πετρούπολης, Πνευματικό κέντρο, Αθανασίου Διάκου & Μπουμπουλίνας, 09:30-15:00
  9. Δ. Πεντέλης, Πνευματικό Κέντρο Νέας Πεντέλης, 09:30-15:00
  10. Δ. Ιλίου, Αίαντος και Χρυσηίδος (Δημαρχείο), 09:00-15:00
  11. Δ. Χαϊδαρίου, Δημαρχείο – Στρ. Καραϊσκάκη 138 και Επαύλεως, 09:00-15:00
  12. 1ο πολυδύναμο κέντρο-Δημοτικό Ιατρείο-Καλφοπούλειο Υγειονομικό Κέντρο, Σόλωνος 78 09:30-19:30 (κατόπιν ραντεβού-2103626869, 210362869)
  13. 2ο πολυδύναμο Κέντρο-Δημοτικό Ιατρείο-Νέος Κόσμος, Φανοσθένους & Φρειδερίκου Σμιθ, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2109239865, 2109249787)
  14. 3ο Δημοτικό Ιατρείο-Πετράλωνα, θεσσαλονίκης & Ηρακλειδών, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2103427515, -513, 2103469165)
  15. 4ο Δημοτικό Ιατρείο-Κολωνός, Προποντίδος & Αγίας Σοφίας 110, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2105121921, 2105157239)
  16. 5ο Δημοτικό Ιατρείο-Άνω Πατήσια, Σαρανταπόρου 4, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2102015510, -511, 2102015559)
  17. 6ο πολυδύναμο Κέντρο- Δημοτικό Ιατρείο-Κυψέλη, Χανίων 4Β, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2108836200, 2108220209)
  18. 7η Δημοτική Κοινότητα, Αμπελόκηποι, Πανόρμου 59, (είσοδος από Βραστόβου), 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού, 2106993487)
  19. Νότια Πύλη ΔΕΘ, (είσοδος από Λεωφ. Στρατού με Αγγελάκη), 08:30-20:30
  20. Δ. Πυλαίας, Α ΚΑΠΗ Πυλαίας, Πολυτεχνείου 11, 09:00 – 15:00
  21. Δ. Καλαμαριάς, εντός δημοτικού θεάτρου, οδός Χηλής και Τριπόλεως 12, 09:00-15:00
  22. Δ. Θερμαϊκού, ΚΑΠΗ Περαίας, Ρωμανού 38, 13:00-19:00
  23. Δ.Χαλκηδόνας, Πνευματικό κέντρο Χατζάκος, Κουφάλια, 09:00-15:00
  24. Δ. Κορδελιού- Ευόσμου, Δημαρχείο Ευόσμου, Παύλου Μελά 24, 09:00-15:00
  25. Δ. Αμπελοκήπων-Μενεμένης, Β ΚΑΠΗ Αμπελοκήπων, Ελευθερίας 55, 09:00-15:00
  26. 8ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Κάτω Τούμπα, Αρτάκης 9, 09:00-15:00
  27. 14ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Τριανδρία, Ηρώων 4, 09:00 – 15:00
  28. Κοινωνικό Ιατρείο Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως, Λαγκαδά 53, 11:00-17:00
  29. Ιατρείο ΕΟΔΥ στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, Βασιλίσσης Όλγας 198, στον προαύλιο χώρο της περιφέρειας, 09:30-15:00
  30. Ιατρείο ΕΟΔΥ στη ΔΕΘ, είσοδος από Πύλη Εμπορίου στην Εγνατία, 08:30-15:30
    Αιτωλοακαρνανία, ΚΑΠΗ Μεσολογγίου, 08:30-15:30
  31. Αιτωλοακαρνανία, Κοινοτικό Κτίριο, ίδρυμα Τσώνη, Ναύπακτος, 09:00-14:00
  32. Αιτωλοακαρνανία, Αγρίνιο, Παλιά Λαχαναγορά, 09:00 – 15:00
  33. Άνδρος, Κ.Υ. Άνδρου 09:00-17:00
  34. Αργολίδα, Αίθουσα «Δανάη», Στρατώνες Καποδίστρια, Άργος, 09:00-15:00
  35. Αργολίδα, Κέντρο Νεότητας, Ναύπλιο, 09:00-15:00
  36. Αρκαδία, Πλατεία Πετρινού, Τρίπολη, 09:00-15:00
  37. Αρκαδία, Παναρκαδικό Νοσοκομείο, Τρίπολη, 08:00-14:00
  38. Αρκαδία, Κ.Υ Μεγαλόπολης, 12:00-14:30
  39. Άρτα, Κέντρο Υγείας Άρτας (ISO BOX), 08:30-15:30
  40. Άρτα, Γενικό Νοσοκομείο Άρτας, 08:30-15:30
  41. Αχαΐα, Πάτρα, Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο, Ρήγα Φεραίου 58, 08:30-20:30
  42. Αχαΐα Πάτρα, Κέντρο Υγείας Β. Τομέα Πατρών, 08:00-20:30
  43. Αχαΐα, Αίγιο, Κέντρο Υγείας Αιγίου – Οίκημα Μάνα και Παιδί, 09:00-15:00
  44. Αχαΐα, Κάτω Αχαία, Πολιτιστικό κέντρο Μελίνα Μερκούρη, 09:00-16:00
  45. Βοιωτία, Πνευματικό Κέντρο Θήβας, Πινδάρου 112, 09:00-15:00
  46. Βοιωτία, Παλαιό Δημαρχείο Λιβαδειάς, Καραγιαννοπούλου 1,08:30-13:45
  47. Γρεβενά, Εξεταστήριο Θ. Ζιάκα 23, 08:30-15:00
  48. Δράμα, Πρώην Δημαρχείο, Έναντι Πλατεία Ελευθερίας, 08:00 – 14:30
  49. Δράμα, Τοπική Κοινότητα Μικροχωρίου, 09:00 – 13:00
  50. Έβρος, Φουαγιέ Δημοτικό Θέατρο Αλεξανδρούπολης, Λεωφόρος Δημοκρατίας 306, 08:30 – 15.30
  51. Έβρος, Παλιό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης, Δήμητρας 19, 09:00 – 15.00
  52. Έβρος, Κ.Υ. Ορεστιάδας, Ευριπίδου Ζιγκμπουργκ 10, 08:30 – 16.00
  53. Έβρος, Ιατρείο Πτελέας Ορεστιάδας, 10:00 – 11:30
  54. Έβρος, ΚΑΠΗ Δικαίων Ορεστιάδας, 11:45 – 13:00
  55. Έβρος, Λιμάνι Καμαριώτισσας, Σαμοθράκη, 08:00-15:00
  56. Εύβοια, Χαλκίδα, 4ο ΚΑΠΗ Χαλκίδας, 7ου Συντάγματος Πεζικού 20, Όπισθεν 4ου Λυκείου, Περιοχή Πειραϊκή Πατραϊκή, 09:00-15:00
  57. Εύβοια, Λουτρά Αιδηψού, Λιμένας, Αίθουσα ΟΛΝΕ, 08:30-15:30
  58. Ευρυτανία, ΚΑΠΗ Καρπενησίου,08:30-15:30
  59. Ζάκυνθος, ΚΥ Πρώην ΙΚΑ, 08:30-15:30
  60. Ηλεία, Αμαλιάδα, Δημαρχείο, 09:00-15:00
  61. Ηλεία, Βαρθολομιό, Πολιτιστικό Κέντρο, 09:00-14:30
  62. Ηλεία, Πύργος, Αποστολική Διακονία – πλατεία Σάκη Καράγιωργα, 09:30-16:00
  63. Ημαθία, ΚΑΠΗ Βέροιας, Μαυρομιχάλη 14, 08:30-15:00
  64. Ημαθία, ΚΑΠΗ Αλεξάνδρειας, Πλατεία Σιδηροδρομικού Σταθμού, 09:00-15:00
  65. Ημαθία, ΚΑΠΗ Νάουσας, Σωφρονίου 25, 09:00-15:00
  66. Ηράκλειο, Πλατεία Αγίας Αικατερίνης, 09:00-15:00
  67. Ηράκλειο, Πλατεία Ελευθερίας, 09:00-15:00
  68. Ηράκλειο, ISOBOX – Πλατεία Δημαρχείου Γαζίου, 09:00-15:00
  69. Ηράκλειο, ISOBOX – Προαύλιος χώρος 7ης ΥΠΕ, 09:00-18:00
  70. Ηράκλειο, ISOBOX – Προαύλιος χώρος ΤΟΜΥ Χερσονήσου, 09:30-14:30
  71. Θάσος, Κέντρο Υγείας. Πρίνου, 08:00-15:00
  72. Θεσπρωτία, ΓΝ Φιλιατών,08:30-13:30
  73. Θεσπρωτία, Ηγουμενίτσα, Πολιτιστικό Κέντρο Πάνθεον,09:00-17:00
  74. Θεσπρωτία, Παλαιό ΚΕΠ Πέρδικας, 10:00-14:00
  75. Ικαρία, Κ.Υ. Ευδήλου, 09:00- 17:00
  76. Ιωάννινα, Περιφέρεια Ηπείρου, 09:00-17:00
  77. Ιωάννινα, Πλατεία Πύρρου, 09:00 – 15:00
  78. Ιωάννινα, Κόνιτσα, Δημαρχείο, 10:00 – 13:00
  79. Καβάλα, Νομαρχείο Καβάλας, Εθνικής Αντιστάσεως 20, 09:00-15:00
  80. Καβάλα, Κέντρο Υγείας Χρυσούπολης, 08:30 – 15:30
  81. Καβάλα, ΚΑΠΗ Ελευθερούπολης, 09:00 – 14:30
  82. Κάλυμνος, Κεντρικός Λιμένας, 09:00-14:00
  83. Λέρος, Δημοτικό κτίριο ΔΟΝΑ, 09:00- 15:00
  84. Καρδίτσα, Πλατεία Νικ. Πλαστήρα (Παυσίλυπο), Μυρμιδόνων 2, 08:00-16:00
  85. Καρδίτσα, Πλατεία Αγίας Παρασκευής, Τέρμα Σαρανταπόρου, 08:00-14:00
  86. Καρδίτσα, Μουζάκι, Προαύλιο Δημαρχείου, 08:00-10:00
  87. Καρδίτσα, Σοφάδες, Πνευματικό Κέντρο, 10:30-12:30
  88. Καρδίτσα, Κεντρική Πλατεία Παλαμά, Ηρώων Πολυτεχνείου 12, 13:00-15:00
  89. Καρδίτσα, Μορφοβούνι Δήμου Λίμνης Πλαστήρα, Δημαρχείο, 09:00-09:30
  90. Καρδίτσα, Μορφοβούνι Δήμου Λίμνης Πλαστήρα, Πολιτιστικό Κέντρο, 09:30-10:30
  91. Καστοριά, ISOBOX Λεωφόρος Κύκνων, 08:30 – 15:30
  92. Κέρκυρα, Δημοτικό Θέατρο , Μάντζαρου 5, 09:00-14:30
  93. Κέρκυρα, Κοινοτικό Ιατρείο Αχαράβης, Αχαράβη, 09:30-14:30
  94. Κεφαληνία, Ληξούρι, Κλειστό Γυμναστήριο, Στυλιανού Τυπάλδου 1, 09:00-15:00
  95. Κιλκίς, ΚΑΠΗ Κιλκίς, Καπέτα Γεωργίου 26, 09:00-17:00
  96. Κιλκίς, Μεγάλη Στέρνα, Πολιτιστικό Κέντρο, 09:00 – 11:30
  97. Κιλκίς, Ηλιόλουστο, Αγροτικό Ιατρείο, 12:00 – 14:30
  98. Κοζάνη, Κέντρο Υγείας Κοζάνης, Αριστοφάνους 5Α, 08:15- 15:15
  99. Κοζάνη, Πνευματικό Κέντρο Πτολεμαΐδας, Περγάμου 62, 08:15-15:15
  100. Κόρινθος, Δημοτικό θέατρο Κορίνθου, Δαμασκηνού 57, πλησίον πανεπιστημίου, 08:30-15:30
  101. Κόρινθος, Πολυιατρείο Αγίων Θεοδώρων, 09:30-14:30
  102. Κως, Πάρκο Πασανικολάκη, 08:00-14:00
  103. Λακωνία, Γενικό Νοσοκομείο Μολάων, 9:30-1:30
  104. Λακωνία, Κοινωνικό Φαρμακείο Σπάρτης, Ευαγγελιστρίας 89, 09:30- 16:30
  105. Λάρισα, Κεντρική Πλατεία / Μπροστά Στο Δημαρχείο 08:00-15:30
  106. Λάρισα, Πλατεία ΟΣΕ, 08:00-18:00
  107. Λάρισα, Τύρναβος / Είσοδος Δημαρχείου, 08:00-12:00
  108. Λάρισα, Αμπελώνας ΚΑΠΗ, 13:00-15:30
  109. Λάρισα, Κ.Υ Ελασσόνας, 09:00-12:00
  110. Λάρισα, Στέκι Νέας Πολιτείας, Θεοδωρακοπούλου&Καΐρη, 08:00-15:30
  111. Λάρισα, Μύλος Του Παππά, 08:00-15:30
  112. Λάρισα, Γ’ ΚΑΠΗ / Η. Πολυτεχνείου & 23ης Οκτωβρίου, 08:00-15:30
  113. Λασίθι, Παλιό Δημαρχείο Αγίου Νικολάου, 09:30-16:00
  114. Λασίθι, Δημοτική Αίθουσα Σητείας, Πλατεία Συντριβανίου, 10:00-15:00
  115. Λέσβος, Κ.Υ Μυτιλήνης, 08:30 – 15:45
  116. Λευκάδα, ΚΑΠΗ, Σκιαδαρέση 3, 08:00-15:00
  117. Λήμνος, Κορνός, Αγροτικό Ιατρείο Κορνού, 9:00-10:00
  118. Λήμνος, Κάσπακας, Αγροτικό Ιατρείο Κάσπακα, 10:15-11:15
  119. Λήμνος, Θάνος, Αγροτικό Ιατρείο Θάνους, 11:30-12:30
  120. Λήμνος, Πλατύ, Αγροτικό Ιατρείο, Πλατύ, 13:00-13:30
  121. Λήμνος, Μύρινα, Γ.Ν.Λήμνου (παλιό Θυρωρείο) 12:00-17:00
  122. Μαγνησία, ΚΑΠΗ Αγ . Βασιλείου Δήμου Βόλου, Τριανταφυλλίδη & Χατζηαργύρη 08:30-15:30
  123. Μαγνησία, Μεταξουργείο, Καραμπατζάκη & Αναπαύσεως, 09:00-14:30
  124. Μαγνησία, Αλμυρός,Αγίου Τρύφωνος 2 (Έναντι Κ.Υγείας),08:30-15:00
  125. Μεσσηνία, Καλαμάτα, Αίθουσα “Α. Κουμουνδούρος”, 08:30 – 19:30
  126. Μεσσηνία, Μεσσήνη, Δασκαρόλειο Πολιτιστικό Κέντρο, 09:00 – 14:00
  127. Μεσσηνία, Κυπαρισσία, Isobox Νοσοκομείου, 09:30 – 14:30
  128. Μεσσηνία, Πύλος, Isobox Κέντρου Υγείας, 09:30 – 14:30
  129. Νάξος, Εκκλησία Αγίου Νικοδήμου Χώρα 7:30-20:00
  130. Ξάνθη, Κέντρο Υγείας Ξάνθης, ISOBOX, Ανδρέα Δημητρίου 1, 08:00-14:00
  131. Ξάνθη, Ξύλινο Σπιτάκι – Πρώην ΔΕΥΑΞ, Πλατεία Ελευθερίας, 08:30 – 14:00
  132. Πάρος, ΚΑΠΗ Παροικιάς, 09:00-11:30
  133. Πάρος, Εκθεσιακός Χώρος Μαρίνα Νάουσας, 12:00-14:45
  134. Πέλλα, Δημαρχείο Γιαννιτσών, Χατζηδημητρίου και Εθνικής Αντιστάσεως, 08:30-15:30
  135. Πιερία, Ανδρομάχη, Κατερίνη, 08:00-15:00
  136. Πιερία, Αστική Σχολή Κατερίνης, Ειρήνης 10, 08:30-15:30
  137. Πρέβεζα, Αίθουσα Λιμενικού Ταμείου, Ελ.Βενιζέλου 20, 09:00-15:00
  138. Πρέβεζα, KΑΠΗ Καναλακίου, Καναλάκι, 09:00-10:30
  139. Πρέβεζα, Λιμενικό Ταμείο Πάργας, Πάργα, 11:00-12:00
  140. Ρέθυμνο, Αίθουσα Πνευματικού Κέντρου, Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου, Καλλιθέα, 09:00-14:00
  141. Ρέθυμνο, Αίθουσα Εκδηλώσεων Ι.Ν. Αγ. Κωνσταντίνου, Ηγ. Γαβριήλ, 09:00-14:00
  142. Ροδόπη, Περιφερειακή Ενότητα Ροδόπης, Δημοκρατίας 1, Κομοτηνή, 08:30-15:00
  143. Ρόδος, Πνευματικό κέντρο Κρεμαστής, Κρεμαστή, 09:00-14:30
  144. Ρόδος, Παλιό νοσοκομείο Ρόδου, Παπαλουκά 5-8, 08:30-15:00
  145. Σάμος, Καφενείο ΚΑΠΗ, στενό Τράπεζας Πειραιώς, Βαθύ, 08:00-15:00
  146. Σάμος, Isobox Κ.Υ. Καρλοβάσου, 08:00-15:00
  147. Σάμος, Isobox Γ.Ν. Σάμου, 09:00-11:30
  148. Σάμος, Γήπεδο Καρλοβάσου, 08:15-13:00
  149. Σέρρες, Κ.Υ. Σερρών, 08:30-15:30
  150. Σέρρες, Αγροτικό Ιατρείο Καστανούσας, 10:00 – 14:00
  151. Σκιάθος, Λιμένας Σκιάθου, 08:00-15:30
  152. Σύρος, Αθλητικό κέντρο Δημήτριος Βικέλας, 10:00-15:00
  153. Τήνος, Κ.Υ Τήνου, 08:00 – 16:00
  154. Τρίκαλα, Πλατεία Δεσποτικού, 07:30-13:30
  155. Τρίκαλα, Ε΄ΚΑΠΗ, 10:00-15:30
  156. Τρίκαλα, Κεντρική Πλατεία Καλαμπάκας 08:00-10:00
  157. Φθιώτιδα, Δημοτικό Parking Γαλανέικα, Αλύτρωτων Πατρίδων και Αγίας Παρασκευής, Λαμία, 09:00-15:00
  158. Φθιώτιδα, Πανελλήνια Έκθεση Λαμίας-Χώρος Εκδοτηρίων, 11:30-15:00
  159. Φθιώτιδα, Ειρηνοδικείο Σπερχειάδας, Δήμος Μακρακώμης, 09:00-13:00
  160. Φλώρινα, Ιατρείο ΕΟΔΥ, Ηπείρου 26, 08:30-15:30
  161. Φλώρινα, ΔΕΤΕΠΑ Αμύνταιου, Πλατεία Δ.Μάκρη 36, 08:30 – 15:00
  162. Φωκίδα, Πνευματικό Κέντρο Άμφισσας, 08.00-14.00
  163. Χαλκιδική, Νέα Μουδανιά, Πρώην 4ο Νηπιαγωγείο, Παναγίας Κορυφινής και Καλόλιμνου, 08:30-15:30
  164. Χαλκιδική, Πολύγυρος, Δημοτικό Θέατρο Πολυγύρου, 09:00 – 15:00
  165. Χανιά, Αύλειος χώρος 2ου Κ.Υ Χανίων (1η – 2η ΤΟΜΥ), 08:30 – 18:30
  166. Χανιά, Αύλειος χώρος 1ου Κ.Υ Χανίων (Λεωφ. Καραμανλή 99), 08:30 – 15:30
  167. Χανιά, Πολιτιστικό Κέντρο Ταυρωνίτη, 09:00 – 14:00
  168. Χίος, ΚΑΠΗ Δήμου Χίου, Πολυτεχνείου 25, 09:00-14:30

*Ενδέχεται να υπάρξουν τροποποιήσεις – αλλαγές στα σημεία και στο ωράριο των μαζικών δειγματοληψιών.

www.ertnews.gr



Πηγή ert.gr